Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (1)Книжкові видання та компакт-диски (2)
Пошуковий запит: (<.>A=Завербна Л$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 14
Представлено документи з 1 до 14

      
Категорія:    
1.

Завербна Л. В. 
Стан тканин пародонта у реконвалесцентів, що зазнали впливу високих доз радіації / Л. В. Завербна // Вісн. стоматології. - 2000. - № 3(27). - С. 62. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р661.210.9-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14683 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
2.

Завербна Л. В. 
Стан тканин пародонта у хворих, що зазнали впливу високих доз іонізувального випромінення / Л. В. Завербна, О. М. Коваленко // Укр. радіол. журн. - 2001. - 9, вип. 1. - С. 69-72. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Определен характер изменений, возникающих в пародонте вследствие совместного действия общих (соматической патологии) и местных (особенностей протезирования) факторов у лиц, подвергшихся влиянию высоких доз ионизирующего излучения (ИИ). Показано, что изменения, происходящие в полости рта у пациентов с высокими поглощенными дозами ИИ, отражают общесоматическую патологию организма, модифицированную ИИ. Охарактеризована особенность лучевого повреждения твердых тканей зубов и пародонта, которая у лиц, подвергшихся облучению высокими дозами радиации, осложняет лечение и протезирование.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.481.1-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14579 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Бебешко В. Г. 
Особливості ураження твердих тканин зубів у ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС / В. Г. Бебешко, Л. В. Завербна, Л. О. Дарчук, О. А. Петришин // Вісн. стоматології. - 2003. - № 2. - С. 8-12. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Представлено результати досліджень твердих тканин зубів за допомогою методів РЕМ та ІЧ-спектроскопії. Встановлено, що у віддалені терміни після радіаційного опромінення, у зубах переважають дистрофічні процеси. Тенденції до відновлення структурних одиниць емалі та дентину не спостережено. Поверхня емалі має апризматичну структуру з великою кількістю ерозій, заповнених волоконними елементами. Фізико-хімічні дослідження вказують на те, що внаслідок опромінення середніми та високими дозами ІВ, відбувається зменшення мінеральної і збільшення органічної часток твердих тканин зубів, що підтверджує перевагу склеротичних процесів у віддалені терміни після радіаційного опромінення у хворих, які зазнали впливу ІВ в діапазоні високих доз.


Ключ. слова: растрова електронна мікроскопія, інфрачервона спектроскопія, тверді тканини зубів, іонізуюче випромінювання
Індекс рубрикатора НБУВ: Р661.21-43

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14683 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Бебешко В. Г. 
Структурні зміни твердих тканин зубів та кісткової тканини альвеолярного паростка в осіб, що зазнали впливу іонізуючого випромінення (за даними інфрачервоної спектроскопії) / В. Г. Бебешко, Л. О. Дарчук, Л. В. Завербна // Журн. Акад. мед. наук України. - 2003. - 9, № 3. - С. 556-565. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

За допомогою методу інфрачервоної спектроскопії досліджено процеси остеопорозу в твердих тканинах зубів і кістці альвеолярного паростка у 27-ми осіб, які зазнали впливу іонізуючого випромінення (ІВ) у діапазоні доз 0,5 - 2 Гр після аварії на Чорнобильській АЕС. Установлено, що внаслідок дії ІВ відбуваються зміни в кристалах гідроксиапатиту, які характеризуються переходом нерозчинних фосфатів у розчинні та вимиванням їх з кристалічної решітки, а також деформацією та відносним зростанням органічної складової. Ці процеси призводять до розвитку остеопорозу й остеосклерозу кісткових тканин.


Ключ. слова: тверді тканини зубів, альвеолярний паросток, інфрачервона спектроскопія, гідроксиапатит, ортофосфати, пірофосфати
Індекс рубрикатора НБУВ: Р361.3-29

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14793 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Бебешко В. Г. 
Застосування методу інфрачервоної спектроскопії для реєстрації процесів остеопорозу в твердих тканинах пародонту у хворих з високими дозами радіаційного опромінення / В. Г. Бебешко, Л. В. Завербна, Л. О. Дарчук // Вісн. стоматології. - 2005. - № 2. - С. 28-32. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

За допомогою методу ІЧ-спектроскопії проведено дослідження кісткової тканини альвеолярного паростка у осіб, які зазнали впливу високих доз іонізуючого випромінювання. Результати досліджень показують, що у віддалені терміни після опромінення у патології пародонта переважають дистрофічні процеси (остеопороз, остеосклероз кісткової тканини). Описані зміни альвеолярного паростка корелюють із патологією твердих тканин не каріозного походження. Збільшення елімінації фосфатних аніонів з кісткової тканини призводить до зниження її мінералізації і підвищення рівня фосфатів у сечі, що підтверджує генералізований характер системного остеопорозу.


Ключ. слова: ІЧ-спектроскопія, високі дози ІВ, кісткова тканина пародонту, остеопороз
Індекс рубрикатора НБУВ: Р661.210.9-436.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14683 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Завербна Л. В. 
Віддалені радіаційні ефекти в тканинах пародонта у хворих, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС : Автореф. дис... канд. мед. наук : 14.01.22 / Л. В. Завербна; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2001. - 19 c. - укp.

Встановлено особливості розвитку хвороб пародонта в учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які зазнали впливу високих доз іонізуючого випромінювання, у віддалені терміни та залежно від наявності в них протезних конструкцій. Показано морфологічні особливості слизової оболонки, виявлено різницю перебігу процесів вільнорадикального окиснення ліпідів у ротовій рідині ліквідаторів, які не користуються незнімними протезами. Описано зміни, що відбуваються в кристалі гідроксиапатиту твердих тканин зуба та кістки. Оцінено патологічні процеси, що відбуваються в ротовій порожнині на фоні загальносоматичної патології у хворих, які зазнали радіаційного опромінення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361.3 + Р661.210.12-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА316932 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Бебешко В. Г. 
Особливості складу твердих тканин зубів у людей, які зазнали впливу малих доз іонізуючого опромінення / В. Г. Бебешко, Л. В. Завербна, Л. О. Дарчук // Вісн. стоматології. - 2009. - № 2. - С. 11-16. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

За допомогою методу ІЧ-спектроскопії досліджено тверді тканини зубів людей, які зазнали впливу малих доз іонізуючого випромінювання. Установлено, що опромінення емалі, дентину і цементу дозами 0,6 - 22 сГр викликає зміни, в основному, у амідній ділянці спектра, які проявляються роздвоєнням Аміду II. Значних відхилень від норми у кількісному співвідношенні органічної і неорганічної складових, а також істотних змін у мінеральному компоненті не встановлено. Для того, щоб з'ясувати, як вказані зміни впливають на процеси де- і ремінералізації у твердих тканинах зубів людей, які зазнали впливу малих доз іонізуючого випромінювання, необхідно провести низку додаткових досліджень.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р661.21 + Р361.9

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14683 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Завербна Л. В. 
Рання діагностика дистрофії пародонта в осіб молодого віку / Л. В. Завербна, О. Л. Личковська // Імплантологія. Пародонтологія. Остеологія. - 2012. - № 2. - С. 76-80. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Зазначено, що ураження шийного відділу хребта мають безпосередній вплив на тканини щелепно-лицевої ділянки. Відмічено взаємозв'язок між шийним остеохондрозом і дистрофічними змінами у пародонті в осіб молодого віку. Клінічне обстеження осіб молодого віку з початковими ознаками дистрофії пародонта засвідчило первинне ураження хребта, що було підтверджено спеціалістом - лікарем-вертебрологом. Результати досліджень свідчать про доцільність проведення заходів, спрямованих на лікування шийного остеохондрозу з метою терапії та профілактики дистрофічних уражень пародонта.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р661.2-4 + Р458.22

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25689 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Завербна Л. В. 
Особливості складу кісткової тканини альвеолярного відростка осіб, що зазнали впливу іонізуючого опромінення / Л. В. Завербна, Л. О. Дарчук // Імплантологія. Пародонтологія. Остеологія. - 2011. - № 3. - С. 22-25. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Після аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. істотно збільшилася кількість хворих на системний остеопороз як серед ліквідаторів, так і мешканців прилеглих територій. Описано зміни у кістковій тканині альвеолярного відростка осіб, опромінених іонізуючою радіацією, встановлені за допомогою методу раманівської спектроскопії. Порівняльна оцінка спектрів досліджуваних зразків із спектром ідеалізованої моделі кісткової пластинки підтвердила їх істотні відмінності: руйнування мінеральної основи кристалу гідроксиапатиту і відносне зростання частки карбонат апатиту, руйнування білкових молекул колагену і заміну їх фіброзною тканиною, а також збільшення кількості білка сіалопротеїну.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361.8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25689 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Бебешко В. Г. 
Особливості складу твердих тканин зубів осіб з радіаційним опроміненням в анамнезі (за даними раманівської спектроскопії) / В. Г. Бебешко, Л. В. Завербна, Л. О. Дарчук // Пробл. радіац. медицини та радіобіології : зб. наук. пр. - 2011. - Вип. 16. - С. 303-311. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Проведено дослідження складу твердих тканин зубів у опромінених великими дозами іонізуючого випромінювання (ІВ) в анамнезі за допомогою методу рамановської спектроскопії. Встановлено, що внаслідок впливу великих доз ІВ змінюються параметри мінерального каркасу кристалу гідроксиапатиту, руйнується колагенова спіраль органічної речовини дентину і цементу зубів, міжкристалічний простір заповнюється сполучною тканиною. Запропоновано гіпотезу про те, що основою білок - Ca - білок тривимірної структури є білок остеонектин.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361.3 + Р661.21-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69917 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Завербна Л. В. 
Структурні та метаболічні порушення кісткової тканини у людей, хворих на пародонтоз / Л. В. Завербна, Г. М. Мельничук, Л. О. Дарчук // Архів клініч. медицини. - 2011. - № 1. - С. 26-29. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

У хворих на пародонтоз проведено дослідження кількісного та якісного складу органічної і неорганічної складових кісткової тканини коміркового відростка (за допомогою методу рамановської спектроскопії) та вмісту макро- і мікроелементів у ротовій рідині і крові (за допомогою методу атомно-абсорбційної спектрометрії). За зниженням інтенсивності смуг поглинання зв'язків неорганічного компонента та маркерних амінокислот колагенової спіралі, а також за зростанням інтенсивності та виникненням нових смуг, притаманних неколагеновій органічній субстанції кісткової тканини, встановлено руйнування кристалів гідроксиапатиту. Здовження вуглеводневого ланцюга вказує на розростання фіброзної тканини замість колагенового матриксу у цих хворих. Водночас відбувається суттєве зниження вмісту заліза, цинку, марганцю у крові і ротовій рідині та кальцію у ротовій рідині. За рівнем міді спостерігається розбіжність показників в обох біологічних рідинах. Вказані зміни негативно позначаються на процесах кісткоутворення та ремоделювання всього опорно-рухового апарату і, зокрема, кісткової тканини коміркового відростка.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р661.210.12

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24388 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Медикаментозне лікування хвороб пародонта. Групи препаратів, механізм їх дії, показання та протипоказання до використання. Частина І. Антисептики рослинного походження. Огляд літератури / Г. М. Мельничук, Л. В. Завербна, А. С. Мельничук, Р. С. Кашівська // Новини стоматології. - 2013. - № 1. - С. 92-97. - укp.

Сучасна фармакологічна промисловість пропонує широкий асортимент лікарських засобів, рекомендованих для використання в лікуванні хвороб пародонта. За безконтрольного та надмірного застосування різних медикаментів є небезпека виникнення побічних ефектів, об'єднаних назвою "поліпрагмазія". З метою уникнення небажаних результатів та для допомоги у виборі оптимального лікування лікарські засоби згруповано у певній послідовності. Такий розподіл дає можливість раціональніше використовувати багатий асортимент ліків, запропонований фармакологами. Для лікування гінгівіту найчастіше застосовують антисептики рослинного походження.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р661.2-52

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15068 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Медикаментозне лікування хвороб пародонта. Групи препаратів, механізм їх дії, показання та протипоказання до використання. Ч. 2. Синтетичні антисептики. Огляд літератури / Г. М. Мельничук, Л. В. Завербна, А. С. Мельничук, Р. С. Кашівська // Новини стоматології. - 2013. - № 2. - С. 79-84. - укp.

У сучасній пародонтології широко застосовують синтетичні антисептики, зокрема для лікування запальних захворювань пародонта.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р661.2-52

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15068 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Медикаментозне лікування хвороб пародонта. Групи препаратів, механізм їх дії, показання та протипоказання до використання. Ч. 3. Нестероїдні протизапальні препарати: огляд літ. / Г. М. Мельничук, Л. В. Завербна, А. С. Мельничук, Р. С. Кашівська // Новини стоматології. - 2013. - № 3. - С. 82-87. - укp.

Зазначено, що НПЗП широко використовують у сучасній пародонтології для місцевого і загального лікування запальних захворювань пародонта. Цих засобів зазвичай достатньо для протизапального лікування гінгівіту.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р661.2-52

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15068 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського